سمینار تحت نام مفاهیم حمل ونقل عامه

سمینار تحت نام مفاهیم حمل ونقل عامه که عبارت از مجموعه کارکردهای اساتید پوهنتون مونشن کشور آلمان بود، توسط برادر محترم انجینیر حشمت‌الله سدید در تالار کنفرانس‌های پوهنتون سلام، به روز چهارشنبه تاریخ 7 میزان سال روان برگزار گردید.

نخست سمینار متذکره با آیات از کلام روح‌بخش الهی، توسط یک تن از فارغان پوهنحی انجینیری، انجینیراحمدفواد سادات آغاز گردید.

بعداَ معاون علمی پوهنتون سلام جناب محترم پوهنوال دوکتور مصباح‌الله عبدالباقی با سخنان گوهربار شان سمینار را آغاز کرده و در رابطه به موضوع حمل و نقل عامه فرمودند: افغانستان نسبت به هر کشور دیگر به واضح ساختن اصطلاحات علمی، بخصوص مفاهیم حمل و نقل عامه ضرورت دارد. ما از تجارب که دیگر ممالک را به قلعه‌های موفقیت رسانده است، باید استفاده کنیم. تا باشد که در ردیف کاروان انکشاف تکنولوژی جایگاهی از خود داشته باشیم. خداوند میفرماید: ما شمارا در زمین و بحر از یک جا به جای دیگر انتقال میدهیم. در گذشته طلبه‌ها و علما از یک جا به جای دیگر به سبب کسب علم، فنون و تجارت سفر می‌کردند و سخنان‌اش را ادامه داد.

بعدا محترم انجینیرحشمت‌الله سدید، از کارکردهای اساتیدش استفاده کرده و در رابطه به مفاهیم حمل و نقل عامه فرمود:

حمل و نقل عامه شهری از نظر اقتصادی به دو دسته تقسیم می‌شود. یکی حمل و نقل عامه‌ایست که در بین شهرها استفاده می‌شود و دیگری آن عبارت از حمل ونقل شهری شخصی می‌باشد.

مشکلات حمل و نقل شخصی باعث گیروبار شهری می‌شود؛ و از این بابت آلودگی هوا، صدا و ...... زیاد می‌شود. 

درادمه سخنان‌اش در رابطه به شاخص‌های حمل و نقل داخل شهری صحبت نموده و نظام حمل و نقل داخل شهری را از نظر نوعیت و اقتصادی تقسیم بندی کرده فرمود: 

مترو از جمله سیستم‌های حمل و نقل مشهور جهان در شرایط کنونی است، اما از نظر اقتصادی مصارف تطبیق این پروژی در مرحله اولیه زیاد بود و بهمین سبب کشورهای که از نظر اقتصادی توانای چندانی ندارند، سیستم مترو را فعال کرده نمیتوانند. سیستم مترو از نظرمصارف ثانویه و حل مشکلات حمل و نقل شهری بهترین گزینه می‌باشد. شاروالی کابل در شرایط کنونی کشور، سیستم BRT را، بخاطر حمل و نقل داخلی شهر کابل ترجیح داده و بالای سیستم متذکره فعالیت جریان دارد. بعداَ در رابطه به هفت نوع خطوط حمل و نقل سخنان خویش دادمه داده؛ و به سوالات محصلین دیپارتمنت انجینیری ساختمانی پاسخ گفته و سخنان خویش را به پایان رسانید.

در انتها دیپلوم انجینیربصیراحمد یوسفی، سمینار متذکره را به بحث وبررسی گرفته و نتیجه آن را مثبت ارزیابی نمود؛ و در نهایت از جناب انجینیرحشمت‌الله سدید قدردانی کرده ابراز خرسندی نمود.

سمینار متذکره با دعاعیه توسط یک تن از استادان پوهنحی انجینری به پایان رسید.

 

                         بااحترام                               

                 آمردیپارتمنت انجینیری ساختمانی                       

                   دیپلوم انجینیربصیراحمد یوسفی                        

   


تبصرې:

نوې تبصره:
Men's high value comes from the appearance of rolex replica uk high demand for their own management. They have a breitling replica thin dress, a strip of flesh, seemingly casual but actually in the details reflect the high quality of the omega replica dress. With some exquisite accessories to decorate, whether or tie clip are carefully considered cufflinks on the election, is a piece of men's replica rolex watches sublimation of the whole shape, reflecting the unique personality and high taste.